Kaligrafie je umění krasopisu. Zahrnuje jak nápisy a ručně psané dopisy, tak i výtvarné umění, kde vytvoření ručně psaného znaku může mít přednost před čitelností textu.

Jednotlivé znaky jsou proměnlivé a momentální, obsahují jedinečnou improvizaci okamžiku psaní, takže můžete psát podle toho, jakou zrovna máte náladu. Například když se zrovna na někoho rozzlobíte, asi nebudete psát lehce a elegantně, ale spíš drsně a ošklivě. Psané písmo bylo až do nástupu knihtisku jediným způsobem vytváření písemných informací. Ve chvíli, kdy se tištěné písmo rozšířilo a v knižní produkci nahradilo psaní, kaligrafie se přesunula do oblasti kancelářské, listinné a umělecké. Tento okamžik lze považovat za počátek latinkové kaligrafie jako umělecké oblasti.

Moderní kaligrafie pokračuje v zobrazování sama sebe jako spojení pozvánek, map a dalších prací využívajících psaní. Většina dnešní kaligrafie se již vzdaluje od původního umění jedinečnosti psaní. Namísto toho je spíše jednoduchým krasopisem, který přitahuje pozornost svým dnes zvláštním stylem. Významní kaligrafové současnosti jsou Anne Robin z New Yorku a Katie Hughes ze San Francisca.

Mnohem významnější je však japonská, čínská a korejská kaligrafie, která ve spojení se znaky kandži poskytuje zcela jiný vjem divákovi (který znakům rozumí). Jde o běžné a rozšířené umění.

Co potřebuji na kaligrafii? Pokud jste začátečník, stačí jen obyčejná propiska a papír. Ale jestli byste se jí chtěli zaobírat více, doporučila bych vám koupit si brushpen a tečkovaný papír. Teď si asi říkáte, co brushpen je. Jednoduše vysvětlím. Vypadá jako fixa spojená se štětcem. Jak s brushpenem psát? Když táhnete nahoru, netlačte, jeďte hezky jemně. Ve směru dolů pak přitlačte podle toho, jak širokou čáru chcete mít. Kde a jaký brushpen koupit? Lze jej  koupit přes internet. Začátečníkům bych doporučila brushpen s tvrdším hrotem a pro pokročilé např. značky Tombow, Artist brush, Marvy atd. A kde koupit již zmiňovaný tečkovaný sešit? Také na internetu, přičemž nejvhodnější má značku Bobo, jelikož je velice kvalitní.

Pokud jste se rozhodli tvořit, držím vám palce!

Terka Venclíková

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.