Autor legendárního filmu Pelíšky Jan Hřebejk, vytvořil spolu s Petrem Jarchovským film Učitelka, který měl světovou premiéru již v roce 2016 na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Film získal pětkrát ocenění Slnko v sieti, jedno Krištáľové krídlo a cenu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tři z těchto sedmi cen získala představitelka hlavní role – Zuzana Mauréry.

Marie Drazděchová je vdova ve středních letech. Ve škole učí ruštinu, slovenštinu a dějepis. Mimo jiné je předsedkyní komunistické strany. Rodiče využívá k různým službám odměnou za to, že jejich děti budou mít dobré známky.

Příběh nás zavede na mimořádnou třídní schůzku na jedné základní škole v Bratislavě, konající se začátkem osmdesátých let. Nevede ji paní učitelka, nýbrž paní ředitelka a zástupkyně. Schůzka je ve večerních hodinách, uspořádána kvůli tomu, kam praktiky paní učitelky Drazděchové zahnaly jednu ze školaček, jejíž rodiče přicházejí s peticí pro vyhazov paní učitelky. Na schůzce se postupně odkrývá samotný školaččin incident a příběhy rodin, které jsou zneužívány zdánlivě milou paní učitelkou Marií Drazděchovou.

Snímek je podle mě dost vydařené drama. Myslím, že i přesto, že je film stylizovaný do konce osmdesátých let, je stále aktuální. Na autentičnosti tomu přidává i fakt, že film je podle skutečné události, kterou Petr Jarchovský sám zažil.

Odkaz na trailer: https://www.youtube.com/watch?v=3Pkvz4rh_qI

Učitelka plakát | Moviescreen.cz

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.